Günün ilk saatlerini verimli geçirmek, sabah rutini uygulamak psikolojik ve fiziki olarak günün devamında enerjimizi korumamızı sağlayacak ve bize iyi hissettirecektir. İhtiyacımız olan enerjiye uyandığımız ilk saatler yaptığımız aktiviteler ile ulaşabiliriz. Daha enerjik, planlı ve sağlıklı bir gün geçirmek bizim elimizde. Her sabah yaptığımız, bizi güne hazırlayan sabah rutinini nasıl hayatımıza dahil edebiliriz? Bu aktiviteler neler olabilir? Gelin hep birlikte daha detaylı inceleyelim.

Rutin alışılagelen, her zamanki anlamına gelir.

Öncelikli olarak sabah rutini oluşturma fikrini hayatımıza geçirmek istiyorsak güne erken başlamalıyız.

En önemlisi erken uyanmak. Güne erken başladığınızda saat 12.00 olduğunda birçok işinizi bitirmiş olduğunuzu göreceksiniz ve siz bile çok şaşıracaksınız. Erken uyanmak için yapılacak en etkili şeylerden biri uyumadan önce bir sonraki gününüzü planlamak olabilir. Bir sonraki gününüzü planladığınızda ertesi gün yapacağınız işleri gözden geçirmiş ve ne kadar bir zamanınızı kapsayacak görmüş olursunuz.

Erken uyanmakta zorlanıyorsanız her gün uyanma saatinizi 5 dk öne çekerek belirli bir zaman içerisinde istediğiniz saatte uyanmaya başlayabilirsiniz.

5 Sabah Rutini

sabah rutini

Su gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz en önemli şeydir. Metabolizmayı hızlandırır, vücudu temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Beyin için önemlidir. Limonlu ılık bir bardak su ile güne başlamak vücudumuz için çok faydalı olacaktır.

Bozcaada tatilimizden sabah rutinimiz.
Sabah 7.00 Yoga seansımızdan tatlı bir kare. 🙂

Hareket etmek bedenimiz için çok önemlidir. Yürüyüş, esneme hareketleri yapmak, hafif tempo bir koşu kendimizi gün boyu dinç hissetmemizi sağlayacaktır. Yaptığınız sporu sabah rutininize dahil edebilirsiniz. Benim tavsiyem yoga ve hafif kuvvet antrenmanları eklemeniz olacaktır. Öneri için güzel bir video olacağını düşünüyorum. https://www.youtube.com/watch?v=fJWoSouQl9s

Sabahları ne yediğimiz gün boyu bedenimizi nasıl hissettiğimizi ve bedenimize nasıl baktığımızı en çok etkileyen şeylerdendir. İyi beslenmek iyi hissetmek demektir. Kahvaltıda ve yediğimiz tüm öğünlerde en önemlisi denge kurmaktır. Eğer sabahları erken saatte kahvaltı yapmak size göre değilse 1 bardak kahve hafızanızı canlandırır, enerji verir ve daha verimli düşünmenizi sağlar.

Okumak hayal gücünü geliştiren, daha etkili ve verimli düşünmemizi sağlayan, hafızayı güçlendiren bir aktivitedir. Hem kişisel gelişim açıdan hem de sağlık açısından olumlu etkileri vardır. Gün boyunca daha iyi konsantre olmamıza yardımcı olur.

Her gün 15 sayfa kitap, makale ya da gazete okuduğumuzda 1 ayda ne kadar çok okuduğunuzu farkedeceksiniz. Her gün sabahları kitap okumayı rutin hale getirmenin kişisel gelişimimiz açısından bize çok katkısı olacaktır.

Hayatındaki olayları analiz et. Başına neler geldi. Hayatında neler oluyor. Günlük notlar tutabilir, duygularını yazabilirsin. 5 dakikalık bir meditasyon ile güne başlayabilirsin. Hissettiklerini bilmek, yaşadıklarını analiz etmek ilerideki davranışlarımız için çok önemli. Bizi mutlu eden şey ne? Gün içinde en çok neye gülüyoruz? Bunları hiç sordun mu kendine?

Meditasyon ile anda kalarak en temelde nefesine odaklanarak başla. Sonra günlük hayatında her şeye odaklanmaya başlayacaksın. Bilinçli farkındalık oluşacak. Fransız bir generalin ”Saçımı tararken sadece saçıma odaklanırım.” sözü durumu çok güzel anlatır. Kendine odaklanmak için emek verdikçe sonuçlarını almaya başlayıp, daha bilinçli hayata devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.