Sporcuların ve güzel bir vücuda sahip olmak isteyenlerin akıllarına gelen sorulardan biri de spor öncesi kahvaltı nasıl olmalıdır sorusudur. Çeşitli kaynaklardan farklı bilgiler ile yanlış yönlendirildiğinizi düşünüyorsanız, bu yazımız tam size göre.

Genellikle hedefi zayıflamak olan insanlar sabahları aç karnına spora gitmeyi tercih ediyorlar. Bu sağlık olarak sakıncalı olsa da anatomik ve biyolojik olarak mantıklıdır. Sabahları uyandığımızda karbonhidrat ve protein depolarımız tükenmiş glikojen depolarımız ise parçalanmış bir vaziyette uyanırız. Bu da demek oluyor ki geriye kalan tek enerji deposu olan ‘’yağ’’ deposunu beynimiz otomatik olarak devreye sokmaya başlar. Sabahları aç karnına spor yapanların amacı yağlarını yakmaktır, bu metot yağ yakmakta görevini başarılı bir şekilde yerine getiriyor olsa da antrenman performansını düşürmektedir. Peki aç karnına değil de tok karnına yapılan bir sabah antrenmanı nasıl olmalıdır.

spor öncesi kahvaltı

Üst paragrafımızda da bahsettiğimiz üzere boşalan depolarımızdan arta kalan küçük enerji ile yapılacak antrenman sizin performansınızı kötü yönde etkileyebilir. Bu yüzden yapmanız gereken en iyi beslenme şekli, hafif karbonhidrat ve ağır protein yüklü bir kahvaltı yapıp antrenmana gitmek olacaktır. Sabahları antrenmandan önce yiyeceğiniz ürünler sırayla:

  • Yulaf
  • Müsli
  • Protein Bar
  • Muz
  • Meyveli Yoğurt (probiyotik)
  • Yumurta
  • Lor Peynirli Omlet
  • Tam buğdaylı ekmek çeşitleri

Bu ürünlerle yapacak olduğunuz kahvaltı sonrası gideceğiniz antrenmanda farkı gözle görülür bir şekilde hissedeceksiniz. Bizim ve sporcu çoğu kişinin amacı olan fit bir vücuda sahip olma arzusu, aslında spor öncesi kahvaltıyla başlamaktadır. Spor öncesi kahvaltı dediğimize bakmayın başlı başına kahvaltı sporcuların vazgeçilmez öğünü olmalıdır.

Spor öncesi kahvaltıda protein ağırlıklı beslenmek

Protein, kasların ihtiyacı olan protein sentezini arttırır ve antrenman esnasında kas yıkımını önler eş zamanlı olarak da kaslarımızın ihtiyacı olan protein sentezini hızlandırır. Spor öncesi yapacak olduğumuz kahvaltıda protein almazsak kas gelişimimiz minimum seviyede gelişmeye devam eder.

Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı Yazımız İçin Tıklayınız

Spor Öncesi kahvaltıda karbonhidrat ağırlık beslenmek

Kaslarımız enerji harcamak için glikozu kullanmaktadır. Glikoz içeren en önemli kaynak ise karbonhidrat kaynaklarıdır. Özellikle antrenmanlarda yıkılmaya ve parçalanmaya başlayan glikojen depolarından aldığımız enerji yüksek performans sergilememize fayda sağlar. 2. paragraftan hatırlayacak olduğunuz üzere sabahları uyandığımızda boşalmış olan enerji depolarımızın en önemli bileşeni karbonhidrattır bu yüzden sabahları katı ve diyetisyen destekli bir diyet uygulamıyorsanız karbonhidratı eksik etmeyin deriz.

Spor Öncesi Kahvaltıda Kafein Alımı

Kafeinin en önemli özelliklerinden biri olan bazal metabolizmayı uyandırma görevi sizin için sabahları adeta bir altın görevini görecektir. Sabahları uyandığımızda yavaşlamış olan bazal metabolizmayı ateşleme görevi en çok kahveye düşmektedir. Bunu yanı sıra kafein adrenalin hormonunu yükselttiği yönünde araştırmalar bulunmaktadır, bu hormon kandan yağ hücrelerine taşınarak yağ yakımını hızlandırdığı bilinmektedir. Sabah aç karnına spor yapacaksanız bile kahveyi eksik etmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir