Zahter bitkisinin faydalarını hayatımızın birçok noktasında görüyoruz. Sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Şifa ve lezzet dolu bir bitkidir. Doğada yabani olarak yetişir. Sofralarımıza çok tanıdık olmasa da Zahter, Hatay ve Gaziantep mutfağında oldukça çok kullanılmaktadır. Doğada bol vakit geçirdiğimiz bugünlerde zahteri keşfetmek ve kullanabileceğimiz alanları öğrenmek algımızı değiştirebilir. Zahter bitkisinin faydalarını gördükten sonra sizlerin de sofrasında vazgeçemediğiniz bir bitki olacak. İster taze, ister kurutulmuş baharat şeklinde kullanabileceğiniz bir çok yönü var. Klasik salatalardan sıkıldıysak zahter ile salatalarımızı renklendirebiliriz. Bir çeşit meze olarak sade tüketimini yapabilir, çeşitli malzemelerle enfes tarifler hazırlayabiliriz. Kulağımıza henüz çok tanıdık olmayan bu bitkiyi daha yakından tanımak ister misiniz? O halde hep birlikte yazımıza göz atalım.

zahter faydaları
Zahter Bitkisinin Faydaları

Zahter Bitkisi Nedir?

Güney Doğu Anadolu taraflarında doğada kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Orman kıyılarında, çayırlarda, tarlalarda karşımıza çıkar. Hatay, Gaziantep gibi illerde mutfakların vazgeçilmezidir. Hem baharat hem de taze bitki olarak tüketilmektedir.

Ballıbabagiller familyasındandır. Özellikle kahvaltılarda sıklıkla tüketilmektedir. Salatalara da lezzet verir ve salatalarda da tercih edilmektedir.

Zahter Bitkisi Nasıl Toplanır?

Zahter Bitkisinin Faydaları başlığımızdan önce Hataylının Günlükleri Youtube kanalından nasıl toplandığını izleyebilirsiniz. Doğada nasıl bulunduğunu da gördükten sonra bitkiyi daha iyi tanımış olacaksınız. https://www.youtube.com/watch?v=LIRBkpndXks

Zahter Bitkisi Nerede Bulunur? Nasıl Toplanır?

Zahter Faydaları

  1. Böbreklerin çalışmasını iyileştirir.
  2. Vücut direncini güçlendirir.
  3. Gözler için çok iyidir.
  4. Solunum hastalıklarına iyi gelir.
  5. Mantar hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.
  6. Cildin arınmasını sağlar.
  7. Metabozlizmayı hızlandırarak idrar söktürür.
  8. Yaraların iyilşemesini sağlar.
  9. İştah açıcı bir özelliği vardır.
  10. Kalp dostudur. Kalp çarpıntısına iyi gelir.

Zahter bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. Mucizevi bitkiyi sofralarınızda kullanmak isterseniz sitemiz üzerinden Zahter satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.